• slide_0.jpg
  • slide_1.jpg
  • slide_2.jpg
  • slide_3.jpg
  • slide_4.jpg
  • slide_5.jpg
  • slide_6.jpg
  • slide_7.jpg
  • slide_8.jpg
  • slide_9.jpg
  • slide_10.jpg

 

Інтенсивна схема посадки саду з використанням сіянців волоського горіха з урожайністю 4-5 т з 1 га


 

Сіянці та щеплені горіхи: догляд, урожайність

Все більше садів волоського горіха в Україні починають закладати сіянцями. Горіх, який експортується з нашої держави, практично весь збирається в домашніх господарствах, і це не є сортова продукція. Великих плодоносних садів в Україні дуже мало.  Однією з причин чому фермери стали звертати увагу на сіянці, є недостатня зимостійкість щеплених саджанців. Сад, посаджений сіянцями, оминає ризики, яких зазнають масиви, що закладені щепленим садивним матеріалом. Щеплені сортові горіхи даватимуть запланований урожай лише за наявності належного догляду (обприскування від хвороб та шкідників – до 7-8 разів за сезон; організація поливу, щорічне формування крони, мульчування  прикореневої зони, живлення, догляд за міжряддями та ін.) та сприятливих погодних умов. Реальна урожайність сортового волоського горіха в Україні – близько 2,5-3 т/га (як і в Молдавії). Плодоношення починається з 4-5р віку, та на повний рівень дерева мають вийти з 15-го року вегетації. В Україні доцільно закладати сади з використанням лише вітчизняних сортів. Сорти французької чи італійської селекції, які є низькорослими, не встигають завершити вегетацію в наших кліматичних умовах та підготуватися до зими, що і спричиняє їх загибель.


Закладка садів з метою одержання цінної горіхової деревини

1600 сіянців на 1га потрібно для закладки горіхового саду за загущеною схемою. На 13-14й рік вегетації зрізається кожне 2ге дерево в ряду – 800шт/1га та отримується як мінімум 0,25м³ деревини з 1 дерева. Інші дерева можна залишити для плодоношення або зрізати на деревину в наступні роки.

Вартість горіхової деревини станом на жовтень 2021 р – 15-25 тис грн/м³ (лише за 2021 р. деревина в Україні подорожчала на 40%)

Дохід з 1 га: 800дерев * 0,25м³ * 15тис грн=3 млн грн


Комбінація з іншими культурами

Міжряддя горіхового саду складають 10-12 м. Площу в міжряддях можна ефективно використовувати на протязі 10 років і вирощувати інші культури (плодові, ягідні, зернові) для покриття поточних витрат та отримання прибутку.


Сіянці: практичний досвід

На основі досліджень, що проводилися в плодорозсаднику родини Лановенко починаючи з 2008 року, найкращі результати показали ділянки створення горіхового саду за типом чистопородних лісосмуг. Очікувана повна урожайність – на рівні 4-5 т/га та вище (при загущенні 1600сіянців/1 га. Початок плодоношення, як і в щеплених горіхів – з 4-5-го року вегетації.

Запилення при загущеній схемі горіха відбувається набагато краще за рахунок близької відстані між деревами, і тому навіть після холодної дощової весни можна розрахувати на отримання урожаю

Вітрозахисні насадження

Один з варіантів використання такої загущеної схеми посадки сіянців – створення вітрозахисних насаджень. Для фермерів, що планують закладати  плодово-ягідні сади, доцільно також посадити спеціальні захисні насадження для уникнення різноманітних ризиків. Крім виконання захисної функції, горіхові дерева ще й даватимуть урожай.


Організація збуту

Найважливіше питання – організація збуту. Виробнику, щоб бути незалежним експортером горіха, потрібно мати у власності як мінімум 100 гектарів саду та побудувати завод по переробці та сортуванню горіха, що коштує достатньо дорого. Фермерам, що мають у власності від декількох гектарів горіхового саду, ефективніше було б займатися переробкою для збуту на внутрішньому  ринку. В Україні недостатньо розвинутий напрямок промислової  переробки горіха. Можливі варіанти переробки: витяжка з зелених горіхів (фармацевтична продукція), варення із зеленого горіха, заморожений горіх, горіхи в шоколаді, горіхи перетерті  з медом, настоянки на перетинках, горіхова олія, горіхове молоко та інше.


Схема посадки саду з сіянців

Припустимо, що ділянка розміром 100м*100м. Двухрядна посадка з шахматним порядком – між рядами 1м, між деревами 1м.
Міжряддя між полосами 10-12 м. На 1 га – 16 рядів*100 шт=1600 шт.
«+» - сіянець горіха.